Dinozaury Najwspanialsze stworzenia w historii Ziemi

Dinozaury - allozaur

Allozaur miał dziewięć do dwunastu metrów długości, a więc był nieco mniejszy niż tyranozaur. Mimo tego dorównywał mu dzikością. Prawdopodobnie allozaury polowały w grupach, co umożliwiało im zabić nawet dorosłego diplodoka. Pojedynczy osobnik mógł napaść tylko młodego dipldoka, co nie pozwalało dinozaurowi zaspokoić głodu. Nie zawsze allozaury mogły upolować też dużego roślinożercę. Wtedy żywiły się one napotkaną padliną. W walce pomagało mu siedemdziesiąt karbowanych, podobnych do pił zębów, po cztery pazury u palców nóg oraz po trzy u palców "rąk".

Bardzo przydatny był też ogon, który, podczas marszu podnoszony do góry, pomagał dinozaurowi utrzymać równowagę. Allozaury żyły w okresie górnej Jury, 150 milionów lat temu. Zamieszkiwały Afrykę i Chiny. Nazwa Allosaurus znaczy dosłownie "dziwny jaszczur".

Allosaurus żył w późnej Jurze na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej. Osiągał 12m długości. Mógł ważyć od 1 do 2 ton i dorastać do wysokości około 4,5m. Być może stada tych groźnych drapieżców polowały zespołowo, pokonując nawet znacznie większe zwierzęta, takie jak zauropody i stegozaury.